WISC-R Zeka Testi

Tüm dünyada kabul gören,  ülkemizde uygulanan zeka testleri içinde de en bilinen ve tercih edileni olan WISC-R testi, 6-16 yaş aralığındaki kişilere uygulanabilen bireysel bir zeka, yetenek ve dikkat testidir. Test sonuçları sayesinde; çocukların, hiperaktivite, dikkat eksikliği ya da dikkat dağınıklığı, öğrenme güçlükleri, davranış problemleri gibi durumları olup olmadığına dair bir fikir elde edilebilmektedir. Ayrıca çocukların zihinsel gelişimi ile ilgili olarak bilgi edinme ve olası problemleri tespit etme olanağı sağlar. Üstün  ya da düşük zekalılık tanısı yine bu testle konulur.

Çocuğunuzun tanılanmasında ve değerlendirilmesinde hayati öneme sahip zeka testlerinin uygulanması tam bir uzmanlık işidir. Bu nedenle WISC-R Zeka Testi, özel eğitim ve sertifika almış psikoloji alanında uzman kişilerce uygulanmalıdır. Testin uygulanması tahminen 60-70 dakika sürmektedir. Testin sonucunda Sözel, Performans ve Genel olarak üç ayrı zeka puanı elde edilir. WISC-R Zeka Testi, çocuğunuzun ilgi alanlarının ne olduğu ve yetenekleri konusunda da ciddi verilere ulaştıran son derece gelişmiş ve güvenilir bir testtir. Ayrıca WISC-R, sadece zeka testi olarak değil, klinikte birçok psikolojik problemi tespit edebilmede veya daha iyi anlamada da çok önemli ip uçları vermektedir:

 1. Öğrenme güçlüğü
 2. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu
 3. Ders başarısızlığı
 4. Algılama ve anlama güçlüğü
 5. Okula uyum sorunları
 6. İçe kapanıklık
 7. Sosyal kaygılar
 8. Okul fobisi
 9. Özgüven eksikliği
 10. İletişim problemleri
 11. Sınav kaygısı
 12. Alt ıslatma
 13. İnatçılık, saldırganlık, karşıt olma-karşıt gelme bozukluğu, dürtü kontrol bozuklukları, evden-okuldan kaçma… gibi bir çok psikolojik sorunların zeka düzeyi ile bağlantılı olup olmadığının tespit edilmesinde  WISC-R Zeka Testi’nden yararlanılmaktadır.

Anne-babalara önemli not:  Anne-babalar çocuklarına WISC-R testi yaptıracaklarsa veya yaptırmışlarsa çocuklarına  kesinlikle bir performans tedirginliği yansıtmamalılardır.  Bu bilgileri paylaşmak veya çocuğunuzu WISC-R testine ‘çalıştırmak’ sadece çocuğunuzun test sonuçlarının normali yansıtmamasına ve geleceğinin bundan oldukça etkilenmesine sebep olur. Çocukların zekası oldukça esnektir ve bir o kadar da etkileşime açıktır. Dolayısıyla WISC-R testinden alınan sonuçları çocuğunuzun geliştirilmesi veya dikkat edilmesi gereken yönleri olarak değerlendirmeniz hem çocuğunuzun geleceği, hem de sizin çocuğunuzla ilişkinizin korunması açısından son derece önemlidir.

BİLGİ ve RANDEVU!