Dikkat Terapisi

Dikkat problemleri hem çocukluk hem de yetişkinlik döneminde günlük hayatta büyük sorunlara yol açmaktadır. Dikkat problemleri öğrencilik dönemindeki bireylerin eğitim süreçlerinde aksamaya neden olurken yetişkinlik döneminde ise yetişkinlerin iş hayatlarında ve ilişkilerde sıklıkla sorun yaşamasına neden olabilir. Bu durumdaki kişilerin  dikkat problemleriyle ilgili uzman desteğiyle, yönlendirilmeleri büyük fayda sağlayacaktır. Dikkat terapisi, bu anlamda uzmanlar tarafından uygulanan hem yetişkinlerde hem de çocuklarda dikkat kapasitesini yükseltmek adına oldukça faydalı bir uygulamadır.

Dikkat Terapisinde Nasıl Çalışmalar Yapılmaktadır?

Dikkat terapisi, kişinin seçici ve bölünmüş dikkat dediğimiz alanlara dair kapasitesini arttırmak üzerine düzenli çalışmalar içermektedir. Bunun yanında planlama, motivasyon ve performans alanlarında kapasitesini ve becerilerini arttırmak üzerine çalışmaları da kapsamaktadır.

Kişi sistematik düzeyde çoklu uyaranlarla karşılaştırılır. Bu uyaranlara yönelik sadece tek bir uyarana odaklanması talep edilir. Diğer dikkat dağıtıcı uyaranlara rağmen tek bir uyarana odaklanma kapasitesi, sürekli yapılan çalışmalarla desteklenir. Örneğin seçiçi dikkat çalışmaları kişinin çok sesli bir ortamda odaklanarak çalışabilme verimini arttırır. Sohbet esnasında sesli bir ortamdan etkilenmeyerek karşısındakinin söylediklerine odaklanabilme becerisini güçlendirir.

Diğer yandan ise kişiyle birden fazla işi aynı anda yapabilmesini sağlayacak bölünmüş dikkat kapasitesi üzerine de çalışmalar yapılmaktadır. Birden fazla birbirinden farklı uyaranlarla kişi karşılaştırılarak, hepsini birden aklında tutması ya da hepsine yönelik belli çalışmalar yapılması sağlanarak kapasitesi arttırılır. Bu çalışmalar ise kişinin öğrencilik hayatında tahtada yazılanları not ederken öğretmenin söylediklerine odaklanma  becerisini geliştirir. Yetişkinlikte ise yemek yaparken telefonla konuşabilmek gibi günlük hayatta hatta iş alanlarında bile etkili olacak dikkatte dair gelişmeler sağlamaktadır. Örneğin bir kasiyerin indirimli ürünleri sayarken eş zamanlı kasada ürünleri geçirebilmesinden tutun, bir veterinerin uygulama yaparken aynı anda hayvan sahiplerini dinleyebilmesine kadar neredeyse her iş alanında faydalı olabilecek kapasite arttırıcı bir terapi türüdür.

Ayrıca dikkat terapisi motivasyon ve performans arttırmak, planlama becerisi üzerine de çalışmalar içermektedir. Performans ve motivasyon düşüklüğünün bir diğer olası nedeni de dikkat problemleridir. Dikkat problemleri yaşayan kişiler sıklıkla planlama sorunları da yaşarlar. Bu nedenle performans ve motivasyon üzerine yaklaşımlar da dikkat terapisinde bulunmaktadır. Bu yaklaşımlar sayesinde dikkat terapisi;  planlama becerisi, motivasyon ve performans alanlarında da kapasite arttırmayı sağlamaktadır.

Dikkat Terapisinin Faydalı Olacağı Alanlar

  • Birden fazla görev/ sorumluluğun söz konusu olduğu durumlarda odaklanmayı kolaylaştıracak ve düzenli plan yapma becerisini güçlendirmektedir.
  • Bir şeyleri okurken, izlerken ve dinlerken odaklanma süresini arttıracaktır. Daha uzun süreler tek bir uyarana odaklanabilme becerisini güçlendirmektedir.
  • Görev ve sorumluluklarda unutkanlık, günlük hayatta eşyaları unutma düzeyini azaltabilmektedir.
  • Görev ve sorumluluklarda zihnin başka şeylere odaklanarak andan kopma oranını azaltabilmektedir.
  • Ayrıntılı, detay gerektiren işlerde hata oranını azaltabilmektedir.
  • Konuşurken sıra beklemek ve söz kesmeden dinleyebilme kapasitesini arttırarak etkili iletişim kurmayı desteklemektedir. Dolayısıyla ilişkilerdeki iletişim problemlerine fayda sağlamaktadır.
  • Birden fazla duyunun farklı şekillerde kullanıldığı iş, görev ve sorumluluklarda performansı arttırabilmektedir.

Dikkat terapisi performans arttırmaya yönelik bir terapi türüdür. Bu nedenle dikkat problemlerinin yanı sıra var olan dikkat kapasitesini arttırmak adına da kulanılan kişiyi geliştirmeyi hedefleyen bir terapi türüdür. Terapi süreci boyunca değişimler hem günlük hayattaki gelişmelerle hem de psikolojik testlerle desteklenmektedir. Kurumumuzda dikkat terapisi alanında uzman psikoloğumuz tarafından uygulanmaktadır.

BİLGİ ve RANDEVU!